Грижа за вискозните килими
Когато купувате вискозен килим, трябва да обърнете внимание на факта, че купчината килим има ориентация. Ако погледнете килима първо от едната страна, например в посока на купчината, а след това от противоположната, ще видите значителна разлика в цвета (от лъскав, светъл килим той ще се превърне в тъмен, матов, с по-ясно изразен модел).
Грижа за вискозните килими. Производителите препоръчват вакуумно почистване на вискозни килими, почистването с пране на прахосмукачка трябва да се избягва. След първите няколко седмици "пълзенето на вискоза" значително ще намалее и след това ще спре напълно.
В случай на замърсено петно, не търкайте, а внимателно попийте с гъба, потопена в топла вода.
Грижа за вискозни килими
Вискозата се получава от дървесна целулоза и по отношение на основната суровина това е почти същото вещество като памука и лена. Неговите свойства са почти еднакви. Но вискозата все още е по-слаба от памука, особено нейната влажна якост, поради което вискозният материал трябва да се пере по-внимателно от памука.
Вискозата е най-естествената от всички химически влакна. В зависимост от предназначението вискозата се произвежда с лъскава или матова повърхност. Вискозните тъкани могат да получат характер на „коприна“, „памук“ или „вълна“, като променят блясъка, фиността и кримпването на влакната. Удебелените конци могат да придадат на вискозата ленен вид.
Вискозните килими трябва да се обръщат на 180 градуса за равномерно износване на влакната на всеки шест месеца.
Предпазвайте вискозните килими от влага, особено течности, които съдържат багрила: вино, сокове, животинска урина и др.
Ако течност попадне върху килима, леко намажете мястото, където влагата попадне в него, с абсорбираща кърпа или хартиена кърпа. Не търкайте! Използването на леко навлажнена кърпа е разрешено чрез избърсване по посока на влакната. Ако петното е сухо, препоръчваме професионално почистване.
Не препоръчваме да използвате домакински препарати за премахване на петна. Рискът от фиксиране на петна е висок.